Jak se opálit a nespálit?
Konečně je to tady! Léto, slunce, teplo, koupání, toulky přírodou, čas prázdnin a dovolených. Období sladkého lenošení, dobrodružných výletů a nevšedních zážitků.
Sluníčko nám posílá svoje paprsky a my se jimi necháváme hýčkat. Není divu, po dlouhé a studené zimě se jen těžko odolává. Slunce a teplo jsou pro náš organismus blahodárné.Zahání zimní deprese a nabíjí nás energií.
Ale pozor, umí i ublížit!
A jak to tedy zařídit, aby nás sluneční polibky nebolely?
Vezměme to pěkně od začátku.
Slunce nám posílá svoje paprsky ze vzdálenosti asi 150 mil. kilometrů. Toto sluneční spektrum obsahuje ultrafialové (UV) a infračervené (IR) záření.
Ultrafialové paprsky se dále dělí, podle vlnové délky na UVA, UVB a UVC. UVC záření na zemský povrch nedopadá, protože se odrazí od ozónové vrstvy, která slouží jako ochranný štít naší planety.
K nám se dostane ta zdravější část slunečního spektra – UVA a UVB záření. Tedy jen teoreticky zdravější…!
Sluneční paprsky dokážou vyvolat řadu nepříjemných až nebezpečných reakcí. Sluneční dermatitidou počínaje přes rychlejší stárnutí pokožky až po rakovinu kůže. Ostatně posledně jmenovaný výskyt zhoubného melanomu kůže v posledních letech raketově roste!
Jaký je mechanismus zničujícího působení UVA a UVB paprsků?
Jak jsem již zmínila, liší se jednotlivé druhy UV záření svojí vlnovou délkou a tím pádem i hloubkou působení na naši kůži.
UVA záření proniká hlouběji do pokožky a poškozuje buněčné DNA , což má za následek nejen předčasné stárnutí kůže, ale především může vyvolat zhoubné bujení.
Díky UVB paprskům se opálíme. Tento typ slunečního spektra neproniká do hlubších vrstev pokožky, zato je zodpovědné za nepříjemné spálení, pokud to s opalováním přeženeme.
A jak se tedy opálit a nespálit?
Moudrá příroda každého z nás vybavila určitým množstvím pigmentu, který se nám tvoří v kůži, a který nás chrání před UV zářením. Podle množství pigmentu v pleti se určuje jaký jsme tzv. fototyp. To znamená, jak dlouho se dokáže naše pleť sama bránit slunečnímu záření aniž by se spálila. Jedinci se světlou pletí a světlými vlasy, by měli být při pobytu na slunci obezřetní, protože se mohou snadno spálit již během pár minut. Naproti tomu lidé s tmavší pletí i vlasy jsou méně citliví a jejich pigmentová výbava jim může poskytnout přirozenou ochranu až na 20 minut. Abychom zvýšili ochranu naší pokožky před škodlivými účinky slunečního záření, měli bychom používat krémy s ochrannými faktory proti UVA a UVB. Ochranný faktor se podle vyhlášky EU značí na produktech písmeny SPF a číslicí jenž udává stupeň ochrany.
Takže SPF 10 (Opalovací krém SPF10, Alissa Beauté) znamená nízká ochrana. Používá se na již opálenou pokožku, nebo ji mohou použít lidé s přirozeně tmavší pletí.
SPF 15 se řadí mezi střední ochranu. SPF 30 (Opalovací krém SPF30, Alissa Beauté) a SPF 50 (Opalovací krém SPF50, Alissa Beauté) je již vysoká ochrana. Tento faktor bych doporučovala používat lidem se světlou pletí nebo velkou citlivostí na sluneční záření. Vysoký faktor pokožku dostatečně chrání před spálením či předčasným stárnutím.SPF 50+ je velmi vysoká ochrana pro citlivou pleť, dětskou pokožku nebo pro kůži s alergickými raekcemi.
Jak tyto ochranné přípravky používat, aby byly opravdu účinné?
Důležitá je jejich správná aplikace. Nanesení dostatečně silné vrstvy krému a zvýšenou pozornost bychom měli věnovat citlivějším oblastem- nos, uši, rty, ramena, nárty, zátylek a u mužů pleš. Na těchto místech je kůže tenčí a snadno se spálí. Další důležitá věc je kdy se namazat? Sedíte-li na pláži a teprve mažete první vrstvu opalovacího krému, je to špatně! První aplikace ochranného krému by měla být zhruba 15-20 minut před plánovaným pobytem na slunci. A pak alespoň každá dvě hodiny, jelikož účinnost ochranných filtrů se postupně snižuje. Opalovací přípravky opakovaně aplikujte též po koupání, i když jsou voděodolné, vysoušením jejich účinek klesá. Často se také setkávám s názorem, že opálená pleť se již nemusí mazat ochrannými krémy…Je to velká chyba, protože i když si opálená pokožka vytvoří přirozenou ochranu proti slunečnímu záření odpovídající faktoru 6-8, rozhodně to není dostačující ! Mějte na paměti,že i ve stínu, přes šaty či v zamračeném počasí se můžeme spálit. UV záření se totiž odráží od vodní hladiny, betonu, či písku.
A co dělat pokud se přece jen spálíte?
Spálenou pokožku zchlaďte a použijte lehké emulze se zklidňujícím a hydratačním účinkem. Výborně se osvědčily produkty s obsahem aloe vera, panthenolu, měsíčku lékařského, kyseliny hyaluronové či urey.
Ostatně regenerační a hydratační produkty např. (Emulze po opalování, Alissa Beauté) se vám budou hodit i po bezpečném opalování. Tyto přípravky určené pro péči o pokožku po opalování jsou velmi důležité pro zachování a udržení zdravé rovnováhy v pleti a prodloužení vašeho opálení.Ideálními ingrediencemi těchto výrobků jsou kromě hydratačních látek, také pečující a výživné například bambucké máslo, mandlový nebo kokosový olej, které obsahují mnoho minerálních látek, a nenasycených mastných kyselin důležitých pro ochranu buněčných membrán, produkci kolagenu a celkové posílení imunity pleti. Kompletní nabídku sluneční péče značky Alissa Beauté a Diego dalla Palma naleznete zde.
Přeji vám krásné a bezstarostné léto!
Alena Šuhajová (technoložka Alissa Beauté)
Alena Šuhajová
Beauty Skin Expert Alissa Beauté | profesionální kosmetička a hlavní technoložka Diego dalla Palma
Sdílejte jej s přáteli.