Pravda o fénech
16. 2. 2015
Články o pleti
V dnešní době se setkáváme s kdečím, co nese přívlastek "PROFI" neboli profesionální. Toto přídavné jméno už ztratilo svůj lesk a začíná postrádat i svůj význam. Kdo se pak v tom má vyznat, když je tolik "PROFI" věcí možno běžně sehnat v každém supermarketu a na kdejakém e-shopu s čímkoliv. U fénů nevyjímaje…Víte, že u skutečných profesionálních fénů je zkrácená doba záruky na 12 měsíců? Možná Vám to pomůže nenechat se napálit od prodejců a nekoupit tak rádoby "PROFI". Je to proto, že takové fény mají minimální dobu opotřebení určitých součástek cca 1 000 hodin chodu, což v kadeřnických salónech není problém využít. Doma to však znamená, jednoduchou matikou, že 1 000 hodin = 60 000 minut.
"Pokud běžná, kvalitní úprava vlasů doma trvá maximálně do 10 minut, tak to máte na cca 6 000 použití, a pakliže se foukáte v průměru 3x za týden, výsledek je bezpečné používání tohoto opravdu profesionálního fénu něco přes 38 let!"
To je pecka! A proto se vyplatí investovat do kvality. Pomůžu vám se v tom trochu zorientovat. Nejdříve je nutné si uvědomit, co vlastně od fénu potřebujeme.
-
Už jsme tady hovořili o tom, že je důležité vlasy foukat, a to hned po jejich umytí. Důležité je dobře a rychle zpracovat vlhkost od vlasové pokožky, protože voda pokožce škodí. Dosáhneme tím i přirozeného objemu a poté efektivně vlasy prosušíme téměř do sucha.
-
Dále pak je nezbytně nutné dobře zpracovat povrch vlasů, aby se zaručilo uhlazení jejich kutikuly po celé délce až ke konečkům pro zachování optimální hydratace, ochrany a vlastností vlasu, proto je nejhorší a nejdestrukčnější pomůckou na úpravu vlasů kulmofén! Je tedy zásadní mít doma opravdu kvalitní fén.
-
Při výběru sledujeme jeho výkon (watty) a také schopnost ionizace, ta totiž umí štěpit molekuly na menší části, a to nejen vody, ale i právě kvalitních pečujících stylingových produktů, a proto pátrejte po „plně ionizačních fénech“. Zároveň záporné ionty účinně zneutralizují kladné ionty na povrchu vlasů a to vede k dokonalému uzavření kutikuly. Hloupost je, když fén vlastní tlačítko, kdy někdy ionizuje a někdy ne prý podle potřeby, kdy chcete hladký účes a kdy ne. To vás chtějí jen zblbnout a omluvit tak nekvalitu použitých součástek, které mají mnohem kratší životnost. Navíc ionizaci si logicky zaslouží každý vlas i účes. Jde přeci o zdraví vlasů.
Co je však nejpodstatnější u fénů za veličinu, kterou většina výrobců u takzvaných "PROFI" přístrojů neuvádí, ale která je vlastně ta top?
Objem foukaného vzuchu = čím větší, tím rychlejší, bezpečnější a efektivnější foukání!
Běžně je to okolo 30-35 m3, profesionální pak do cca 60 m3. Znáte přeci takové, které více hřejí než foukají, a nemyslím tím jen ty na hotelových pokojích. Specialista doporučuje (tedy já ;) ) fény značky PARLUX, kde hodnota objemu vyfoukaného vzduchu je běžně od 79 m3, jsou plně ionizační a využívají i infračervené záření. To z něj dělá jedničku na světovém trhu a nezbytného partnera do salonu pro každého profesionála a spolehlivého pomocníka každé klientce! Cena se pohybuje už od 2 300 Kč.
RADY NA ZÁVĚR:
- Fénem se netřepe! Fénem se fouká :)
- Nikdy jej nemějte zapnutý na maximální teplotu i rychlost (na prosušení max. rychlost a medium teplotu a při foukání přes kartáč naopak = medium rychlost a max. teplotu). Vydrží vám déle funkční a je to zdravé pro vlasy a pokožku hlavy.
- Vždy používejte na fénu hubici = usměrňuje proud vzduchu a pomáhá vyhladit povrch vlasu.
- Držte jej v ruce, kterou nepíšete. Tu si z důvodu lepší pohyblivosti nechte volnou pro práci s kartáčem (to platí i pro kadeřníky, pokud vás to špatně naučili, nezbývá, než se to přeučit. Jde to! A také vám to pomůže předejít problémům s karpálními tunely).
- Používejte správné stylingy před i po foukání a vlasy budou zdravější a účes déle vydrží.
- Investujte i do kvalitního kartáče s vhodným průměrem.
A na závěr vám přeji jistotu, kterou naleznete u svého tzv. "selského rozumu". Neboť vlasy vždy vypadají lépe správně vyfoukané než volně proschlé, a učený také nikdo z nebe nespadl, tak vzhůru trénovat a cvičit foukání, ale nejdříve si ten váš "PROFI FÉN" pořiďte…
Komentujte, sdílejte a šiřte, jak je libo…
Váš Al
Aleš Jurnykl
Líbil se Vám článek?
Sdílejte jej s přáteli.
Sdílet
Sdílejte jej s přáteli.
Mohlo by vás zajímat
Fény na vlasy, Fénování, Jak vybrat žehličku na vlasy, Jak pečovat o vlasy, Profesionální vlasová kosmetika, Rozčesávací hřeben