5 rad pro krásné (barvené i zesvětlované) vlasy
9. 6. 2015
Články o pleti
Nejprve se seznamme se zásadními fakty o vlasech. Přírodní pigment melanin je ve vlase zastoupený necelým 1 %. 80 – 90 % připadá na bílkoviny (keratin), 1 – 9 % lipidy a do 10 % voda. Barva vlasů se chemickým procesem samozřejmě ve jménu krásy může měnit, a to nejen odstínem-reflexem, ale i tmavostí či světlostí, přičemž po takovém zákroku se mění i reaktivita chemických procesů ve vlasech.
Co negativně ovlivňuje trvanlivost odstínu barvy vlasů a jejich kvalitu?
- Nekvalitní chemický zásah do vašich vlasů – neodborný, nepromyšlený a nezkušený.
- Voda. Zásadité pH, chlór, syntetické hormony a antibiotika v ní obsažené, těžké kovy (vyšší obsah mědi vlasy doslova vysuší). Vlhké prostředí rozbalancovává přirozenou bakteriální mikroflóru a dnes už běžné potíže s vlasovou pokožkou jsou způsobené právě vodou.
- UV záření. A to celoročně, protože jsme jeho vlivům vystaveni i v zimních měsících.
- Vzduch. Smog, chemikálie z průmyslové výroby, suché období, což je hlavně zima.
- Extrémní teploty. Žehlení, kulmování, nekvalitní foukání fénem, letní i zimní období.
- Nekvalitní produkty na ošetření vlasů. Šampony, kondicionéry a masky – mnoho přípravků je vyráběno v rámci petrochemického (z nafty) a drogistického průmyslu a jejich složení vlasy buď mumifikuje, nebo doslova rozežírá jejich strukturu.
- Nekvalitní stylingové produkty. Tužidla, gely, laky, olejíčky, séra atd. způsobují oxidaci ve vlasech a ta vede k zeslabení vlasů, vysychání, křehnutí, lámavosti a třepení konečků.
- Antibiotika, dlouhodobé braní léků všeobecně, hormonální léčba a i antikoncepce, redukční diety a nezdravý životní styl.
Pamatujte si: Cokoliv dělám s vlasy a cokoliv na ně aplikuji ovlivňuje jejich kvalitu a kondici! Tím pádem i trvanlivost odstínu barvy ať už přírodní, nebo chemické!
Pět rad pro krásné vlasy:
- Vyhledejte kadeřníka-profesionála. Nejlépe se znalostmi trichologie (= nauka o zdraví vlasů a jejich pokožky). Nejen že vám vytvoří bezpečně a kvalitně požadovaný odstín barvy, ale zároveň vás naučí a poradí, jak následně o vlasy komplexně pečovat a zacházet s nimi i při jejich mytí, úpravě atd.
- Správný šampon (mycí lázeň). Výběr správného šamponu je prvním krokem péče na doma. Profesionál by měl důkladně vyhodnotit a přihlédnout na typ-potřeby-potíže vaší vlasové pokožky a až následně se zabývat typem vlasů a jejich chemickou a mechanickou aplikovanou zátěží. Jedině tak zaručíte optimální podmínky pro zdravý vlas! Nespoléhejte se tedy jen na běžné rozdělení „na barvené vlasy“ atp.
- Správný kondicionér nebo maska. V tomto kroku péče je naopak nezbytně nutné zabývat se typem a potřebami vlasových délek. Rozlišujeme intenzitu (kondicionér nebo maska) a obsažené aktivní látky v těchto produktech. Věřte, že tímto důsledným krokem dobře vyživíte a ochráníte vlas a opět jen nezáleží na etiketě „na barvené vlasy“. Jsou typy vlasů, které potřebují více hydratace, rekonstrukce, prokeratinizace, proteinů atd. Jedině tak dosáhnete kýženého efektu prodloužení trvanlivosti barvy vlasů.
- Kvalitní styling před a po finální úpravě vlasů. Již dávno neplatí, že se styling používá jen pro dosažení kýženého objemu, vlnitosti, narovnání a uhlazení atd., ale slouží jako další krok péče a ochrany vlasů. Většina profesionálních stylingů dnes obsahuje UV filtry a mnoho dalších specifických aktivních látek, které pomáhají při finální úpravě vyživit dle individuálních potřeb vašich konkrétních vlasů. To znamená, že jen skutečný profesionál dokáže tyto pro vás ideální produkty dobře vybrat, jelikož s vašimi vlasy pracuje a zná je. Bohužel v opačném případě aplikace nevhodných či nekvalitních stylingových produktů nebo absence jejich použití dochází doslova k naleptání ochranné vrstvy vlasu (kutikula), a tak přímému působení výše zmiňovaných destruktivních procesů.
- Naučte se snadno a rychle vlasy foukat (kvalitním) fénem. Že foukání teplým vzduchem vlasům škodí? Ano, jakékoliv nešetrné zacházení vlasům škodí! Ale je potřeba odstranit vlhkost u pokožky a souběžně i ve vlasových délkách, neboť jak je výše zmíněno, voda vlasům a jejich pokožce škodí. To dokážete nejšetrněji pomocí kvalitního fénu. Volné prosychání vlasů vede k bezprostřední tvorbě mazu, který oxiduje na pokožce a ucpává vlasové folikuly. V druhém kroku nemusíte tvarovat účes (o to by se měl postarat kvalitní střih), ale hlavně pomocí fénu a kartáče zpracovat dobře povrch vlasů a jejich konečky. Jedině tak zajistíte, aby vaše vlasy byly chráněny před vnějšími vlivy a keratin z nich nemohl volně „vytékat“. A také pak můžete takto kvalitně zpracované vlasy bezpečněji žehlit, kulmovat atp.
A bonusová rada na závěr: Nevěřte slepě reklamám a rádoby profesionálním produktům, protože kdyby byly alespoň trochu pravdivé, všechny byste měly krásné, zdravé, nekomplikované vlasy. Jděte na vše s logikou a selským rozumem a neopakujte a nedělejte pouze to, co se běžně říká, a už ani nikdo neví proč. Hledejte odpovědi a sledujte výsledky. Pokud se nedostaví, je potřeba něco změnit nebo doladit.
A teď už víte, jak o barvené vlasy správně pečovat a jak je chránit…
Váš Al (t.č. vlasový policajt s heslem: „Pečovat a chránit“)
Aleš Jurnykl
Líbil se Vám článek?
Sdílejte jej s přáteli.
Sdílet
Sdílejte jej s přáteli.
Doporučené produkty
Mohlo by vás zajímat
Vlasy poškozené barvením, Mytí vlasů, Profesionální péče o vlasy, Jak zesvětlit tmavé vlasy, Barvení vlasů, Jak na poškozené vlasy, Barvy na vlasy, Barvy na vlasy Framesi, Framcolor 2001, Framcolor Glamour, Framcolor Eclectic, Ecoplex na vlasy, Profesionální fény, Profesionální žehličky
Chcete doporučit péči?
Doporučené produkty