7 nejčastějších chyb při mytí vlasů
6. 7. 2015
Články o pleti
Správnému mytí vlasů jsme se věnovali již v několika článcích, pojďme si to nejdůležitější shrnout do 7 důležitých pravidel.
Alfou a omegou při mytí vlasů je, že primárně se umývá vlasová pokožka a vlasy se šetrně a kvalitně umyjí, když se oplachuje aktivní pěna vámi vytvořená z mycí lázně (šamponu) a dostatku vody. Nechte si profesionálně poradit od vašeho kadeřníka, nejlépe takového, který se orientuje i v oboru trichologie (nauka o zdraví vlasů a jejich pokožky). Když máme pořízenou správnou kvalitní mycí lázeň (šampon) a kondicionér nebo dle intenzity výživy masku, můžeme začít s mytím…
- 1. chyba – pokud nejste majitelka přírodních rovných vlasů nebo účesu, který nevyžaduje styling, vlasy důkladně nerozčesávejte před mytím nasucho, a to ani mezi mytím. „Nastajlované“ vlasy nebo vlasy vlnité či kudrnaté, se takovým rozčesáváním zcitlivují a trhají. Pokud máte potřebu se denně důkladně česat, změňte účes nebo si vlasy denně myjte. Časté kvalitní mytí vlasům neškodí, ba naopak!
- 2. chyba – nedostatečná vlhkost vlasů. Celý mycí proces nastartujte důkladným navlhčením vlasů od jejich pokožky vodou příjemné teploty. Snažte se při tomto kroku, aby se začal uvolňovat maz, a prsty protahujte délky vlasů do jejich přirozeného spádu, jakoby je prsty češte. Nespěchejte! Dopřejte vlasům a jejich pokožce alespoň 30 vteřin i více.
- 3. chyba – nadměrné množství šamponu. Ke kvalitnímu umytí vlasové pokožky stačí 5 – 10 – 15 ml v závislosti na délce a hustotě vlasů. Vždy se jej snažte aplikovat na pokožku. Poté přidejte do účesu vodu (nejlépe rychlým přejetím sprchy od nejvyššího bodu hlavy) a začněte důkladně rychlými pohyby prstů emulgovat (pěnit). Po chvilce znovu přidejte vodu a ještě důkladněji doemulgujte kritická místa, jako je obličejová kontura vlasů, vlasový vír, zátylek, za ušima a krční partie. Jakékoliv nadměrné množství šamponu se hůře nejen zpracovává s vodou, ale také zbytky nedostatečně zpracovaného šamponu jen stěží vypláchnete. To vede k podráždění pokožky, zmaštění, vlasům bez lesku atd. Platí také pravidlo: Raději vlasy umyjte jednou a dobře než dvakrát a špatně!
- 4. chyba – „drchlení“ vlasů se šamponem. Nikdy při mytí nevytvářejte z vlasů a šamponu téměř kompaktní jednu velkou hmotu! Povrch vlasu – jeho vrchní ochranná vrstva (kutikula) – směřuje jedním směrem a vodou a šamponem se tato vrstva otevírá a vlas se stává méně rozčesavatelným a při jeho špatné manipulaci dochází k jeho zcitlivění. Snažte se bříšky prstů a jejich prvními články vždy vstupovat k pokožce a pokud chcete změnit pozici rukou a přejít na další část hlavy, tak vlasy natáhněte po směru růstu do délky, jako byste se opět snažily vlasy prsty rozčesat. Už v tuto chvíli se vlasy jemně a šetrně myjí po jejich délce.
- 5. chyba – špatné spláchnutí šamponu. Abyste dobře umyli vaše vlasy a zároveň efektivně vypláchli šampon, je potřeba postupovat při oplachování následovně. Jednou rukou prsty odhalujte pokožku a v těchto místech směřujte proud vody. Začínejte od nejvyššího místa (v předklonu je to krční partie a v záklonu čelní partie a opět natahujte vlasy do délky). Dopřejte tomuto procesu čas a dostatek vody!
- 6. chyba – nepoužívání kondicionéru nebo jeho nesprávná aplikace. Šampon umí nejen jemně a šetrně vyčistit vlas a jeho pokožku, ale také musí lehce otevřít jeho povrchovou vrstvu (kutikulu), proto je nezbytně nutné použít kondicionér nebo masku. Tyto produkty dle intenzity potřebné výživy vašich vlasů na závěr mytí dostatečně ochrannou vrstvu vlasu uzavřou a zabrání tak jejich vysušování a dalšímu poškozování.
Jak tedy postupovat takřka profesionálně?
Přiměřené množství produktu (10 – 15 – 20 ml) aplikujte po celých délkách vlasů a vmasírujte jej jako byste chtěli vlasy uhladit. Důkladně vlasy rozčešte. Nejen že je to chvíle, kdy vlasy nejlépe jdou rozčesat, ale také rovnoměrně kondicionér nebo masku rozprostřete po celých vlasech. Rozhodně kondicionér nepatří jen do konečků vlasů. Šampon byl také všude, takže si vlasy zaslouží uzavřít jejich povrch rovněž všude. Nebojte se, kvalitní produkty nemají žádný negativní vliv na pokožku. Doba působení je 2 – 3 minuty, což je čas, který vám v podstatě zabere jeho aplikace a zpracování (u masky si dopřejte o 5 minut času navíc). Důkladně kondicionér opláchněte a postupujte stejně jako u oplachování šamponu.
- 7. chyba – sušení ručníkem. Nesnažte se ručníkem vlasy „drchlit“ a už vůbec ne úplně do sucha. Vymačkávejte nadbytečnou vodu z vlasů do ručníku nebo si udělejte turban a můžete si jít třeba umýt a ošetřit obličej kvalitní pleťovou kosmetikou. Vlhké vlasy znovu na závěr pročešte kartáčem nebo hřebenem. Aplikujte doporučený styling a jděte foukat.
Poslední chyba na závěr – tzv. „NO POO“ systém – nemýt vlasy šamponem atd. je snad možný jen u těch z vás, co si vlasy jakkoliv nebarví a podobně. A ani v jiných případech to není nejlepší řešení.
- Nežijeme v pralese, ale bohužel ve světě, kde je ve vzduchu mnoho škodlivin, před kterými je třeba se chránit a zbavovat se jich.
- Voda je to, co nám vlastně škodí víc než dobrý šampon a kondicionér.
- Vlasům škodí nejvíce neznalost a mýty.
Směle a s radostí si jděte umýt vlásky…
Al, váš rádce a přítel vaší krásy
Aleš Jurnykl
Líbil se Vám článek?
Sdílejte jej s přáteli.
Sdílet
Sdílejte jej s přáteli.
Mohlo by vás zajímat
Šampon na podporu růstu vlasů, Profesionální péče o vlasy, Maska na zničené vlasy, Přírodní kondicionér na vlasy, Bezoplachová péče na vlasy, Framesi, Jak na jemné vlasy, Mytí vlasů