Životní styl pro krásnou pleť
Pohyb je přirozený pro člověka a pravidelná fyzická aktivita, dokonce i v mírné intenzitě, zlepšuje kvalitu života a samozřejmě také pleti. Fyzická aktivita neznamená pouze sport, ale také jednoduchý každodenní pohyb jako je chůze, cyklistika, tanec, hraní si s dětmi, zahradničení, domácí práce. Není nezbytné najít si čas pouze na cvičení. Můžete najít příležitost hýbat se v jakémkoliv denním čase a střídat normální denní aktivity a občas si lehce zacvičit.
Nikdy není pozdě začít se hýbat a i drobná aktivita je lepší než žádná. Čím dříve začnete být aktivní, tím dříve se objeví výsledky. Nejlepší výběr je ten, který vás respektuje a nejlepší trénink je ten, který je zaměřen na vaše potřeby. Osobní trenér vám může pomoci najít ten správný trénink přímo pro vaše potřeby. Osobní trenér je člověk, který vám navrhne, jak cvičit a rovněž je to pobídka zlepšit váš fyzický vzhled a vaši pohodu.
Nezapomeňte, že pravidelná fyzická aktivita je jeden z nejdůležitějších elementů k udržení dobrého zdraví a zpomalení procesu stárnutí, protože cvičení posiluje Vaše srdce, které je pak více odolné proti únavě, zlepšuje krevní tlak a cholesterol, zabraňuje a předchází obezitě, cukrovce a zmírňuje následky špatných zlozvyků jako je nadměrné kouření a konzumace alkoholu. Dále, fyzická aktivita má anti-stresový účinek, protože redukuje symptomy úzkosti a emočního stresu.
V kontrastu s tím, sedavý životní styl determinuje počátek některých nejčastějších chorob, jako jsou nemoci kardiovaskulárního systému, cukrovka a rakovina.
Pohyb každý den má pozitivní účinky na vaše fyzické a mentální zdraví. Celá řada vědeckých studií potvrzuje prospěšné účinky fyzické aktivity:
- Zlepšuje snášenlivost glukózy a redukuje riziko diabetu typu 2.
- Zabraňuje hypercholesterolémii a hypertenzi a redukuje hodnotu krevního tlaku a cholesterolu.
- Snižuje riziko srdečních chorob.
- Zabraňuje a redukuje riziko osteoporózy a zlomenin, ale rovněž i svalovým a kosterním poruchám (např. bolest zad).
- Redukuje symptomy úzkosti, stresu a deprese.
- Zabraňuje, speciálně mezi dětmi a mladými lidmi, nezdravému chování jako je kouření, pití alkoholu, nezdravým dietám a násilnickým postojům. Podporuje psychickou pohodu prostřednictvím rozvoje sebeúcty.
- Snižuje riziko obezity.
Pro ty, kteří nemají čas
Ne každý může strávit část svého dne cvičením. Avšak to neznamená, že není možné vykonat správné množství pohybu. Stačí pouze zůstat aktivní a využít každou příležitost, například můžete:
- Běžte do práce nebo do školy pěšky, nebo jeďte na kole.
- Když jedete veřejnou dopravou, vystupte o stanici dřív a do vašeho místa dojděte.
- Nejezděte autem na krátké vzdálenosti, a pokud auto použijete, zaparkujte o kousek dál od vaší cílové destinace.
- Choďte po schodech namísto použití výtahu.
- Choďte se psem.
- Pracujte na zahradě nebo vykonávejte domácí práce.
- Choďte tancovat.
- Hrajte s dětmi venkovní aktivity
Ve zdravém těle zdravý duch
Je dobré vědět, že za účelem cítit se dobře ve svém těle a vypadat krásně není možné zanedbávat mysl; forma těla a mysli celkově, cítit se dobře, užívat si život a být v souladu s tím, co nás obklopuje je jeden velký celek. Jung, zakladatel analytické psychologie, zastával, že psychická a fyzická energie jsou dva aspekty té samé věci, protože manifestace jednoho je manifestace druhého. (Jung, 1950).
Mysl ovlivňuje tělo, stejně jako tělo ovlivňuje mysl.
Je nevyhnutelné, že plynutí času zanechá na našem těle nějaké známky a sníží schopnosti naší mysli, ale tělo může být léčeno a mysl konstantně obnovována. Osobnost má rovněž sílu expandovat a zlepšit stav našeho těla. Proto je možné udržet si příjemný a zdravý zevnějšek. Jak? Přestaňte zanedbávat svou mysl a chraňte své zdraví s dobrým pocitem a umírněností. Z vědeckého hlediska, interakce mezi biologickými, psychologickými a sociálními aspekty determinuje délku trvání a kvalitu života. Naslouchejte vašemu tělu, respektujte jeho rytmus a limity, najděte si čas zastavit, relaxovat a třeba poslouchat muziku. Tyto činnosti mohou pomoci proti stresu, který může vážně ovlivňovat kvalitu života, speciálně pokud už nejste „mladí“. Musíte mít pozitivní přístup mysli a aktivní způsob života, kdy sami se sebou spolupracujete.
Mysl dále ovlivňuje všechny aspekty našeho těla; pokud jsme negativní a nešťastní, máme tendenci hodně jíst a vyhýbat se cvičení. Mnoho z našich emocionálních úzkostí vychází ze způsobu našeho života, ze stresu a rovněž z naší neschopnosti mít rád sám sebe. Pokud si uvědomíme propojení mezi našimi emocionálními zkušenostmi a naší fyzickou kondicí, můžeme hodnotně přispět našemu zdraví a celkové rovnováze. Pro zdravý psychický stav si musíte uvědomit, že jste hlavním protagonistou Vaší denní existence. Jste jediný, kdo může milovat vaše tělo a mysl. I přes plynutí času je zde vždy hodně věcí, které můžete udělat pro sebe, pro lidi Vašeho věku a pro lidi příštích generací.